
ZippType: Wheels




Zipp 303 XPLR S B1 Wheel Rear 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 142mm Disc Center Lock SRAM XD-R Dark Grey Graphic B1
SKU: H042144-05-700UPC: 710845931468
$850.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | SRAM XD-R |
| Hub Model | ZR700 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 54mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 40mm |
| Rim Internal Width | 32mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | 303 XPLR S B1 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim CX-Sprint |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |