
ZippType: Wheels




Zipp 303 S Disc A1 Wheel Rear 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 142mm Disc Center Lock SRAM XD-R
SKU: WE6137UPC: 710845851155
$765.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | SRAM XD-R |
| Hub Model | 176D |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 45mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Internal Width | 23mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | 303 S Tubeless Disc |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim CX-Sprint |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |