
5 / 8
Wolf ToothType: Pedals




Wolf Tooth DEL Gravel Race Clipless Pedals - Single Sided Shimano SPD
SKU: PD0552UPC: 810159402002
$219.95
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The DEL Gravel Race Clipless Pedals feature a one-sided design optimized for peak speed and consistent performance in gravel races. These pedals are exceptionally lightweight at only 216g while still featuring a large platform for maximum power transfer and a connected feel that approaches that of a road pedal. The pedal features an easy clip-in design thanks to a balanced design that allows the pedal body to automatically rotate and position the front of the pedal upward when unclipped. The minimal design with an open center works well in the toughest conditions. The DEL Gravel Race Clipless Pedals have an adjustable Q factor in 4mm increments. Inside the pedal is a stainless steel axle with three bearings and two spacers. Spacers and bearings can be rearranged for Q factors of 51, 55, or 59mm, which is simple enough for anyone to do at home. Like most Wolf Tooth components and accessories, replacement parts and service guides are available via Wolf Tooth Right to Repair. These pedals are designed and machined at Wolf Tooth in Minnesota, USA, and have been tested by riders around the world.
Highlights
- One-sided design for peak speed and consistent performance
- Exceptionally lightweight at 216g
- Large platform for maximum power transfer
- Connected feel approaching that of a road pedal
- Easy clip-in with automatic pedal rotation when unclipped
- Minimal design with open center for tough conditions
- Adjustable Q factor in 4mm increments (51, 55, or 59mm)
- 6061-T6 aluminum CNC machined body with 15mm thickness
- Heat-treated 17-4 PH stainless steel axle
- Large platform area at 611mm²
- Stainless steel binding cage and hardware
- Compatible with SPD cleats; Wolf Tooth cleats included
- Designed and machined in Minnesota, USA
- Right to Repair support with replacement parts and service guides available
Tech Specs
| Cleat Interface | Shimano SPD |
| Pedal Type | Single Sided Clipless |
| Weight | 216g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Stainless Steel |
| Color | Black, Ultraviolet Purple |
| Body Thickness | 15mm |
| Platform Area | 611mm² |
| Q Factor Options | 51mm, 55mm, 59mm |
| Axle Material | Heat-treated 17-4 PH stainless steel |
| Bearings | Three bearings |
Product Identifiers
| Brand | Wolf Tooth |
| Type | Pedals |
| SKU | PD0552 |
| UPC | 810159402002 |
| MPN | DEL-CLPS-PRU |