
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala XX AXS RSV
SKU: 58-26304-367-3-858-254202-01UPC: 192219516608
$14,099.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always. Features NEW Bosch Performance Line CX, CC Carbon Frame, Reserve Carbon Wheels, Four-bar Suspension, Independent Geo and Shock Rate Flip Chips, and 600 Wh Battery.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 150mm |
| Weight | 46.6 lbs (21.13 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Suspension Fork | FOX 38 Factory |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Float X Factory |
| Shock Size | 205x60 |
| Drivetrain | SRAM XX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch 600Wh |
| Wheels | Reserve 30|HD Carbon |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Chainline | 55mm |
| Bottom Bracket | ISIS BB spindle standard |
| Crank Length | 160mm |
| Q-factor | 178mm |
| Max Rear Rotor | 220mm |
| Recommended Rear Rotor | 200mm |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Max Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Charging Time | 50% in 1.7 hours, 100% in 4.5 hours |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Suspension System | Four-bar |
| Flip Chips | Independent Geo and Shock Rate |
| Chainguide | OneUp |
| Seatpost Diameter | 31.6mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-26304-367-3-858-254202-01 |
| UPC | 192219516608 |
| MPN | — |