
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala X0 AXS RSV
SKU: 58-26304-351-2-859-254202-01UPC: 192219516165
$12,149.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel Front | 160mm |
| Frame Travel Rear | 150mm |
| Weight | 46.53 lbs (21.1 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Fork | FOX 38 Factory |
| Rear Shock | FOX Float X Factory 205x60 |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Wheels | Reserve 30|HD Carbon |
| Drive Unit | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch 600Wh |
| Brakes | SRAM Maven |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Chainline | 55mm |
| Q-factor | 178mm |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Max Rear Rotor | 220mm |
| Recommended Rear Rotor | 200mm |
| Bottom Bracket | ISIS BB spindle standard |
| Crank Length | 160mm |
| Max Pedal Assist Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Suspension System | Four-bar |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Flip Chip | Independent Geo and Shock Rate |
| Charging Time | 50% in 1.7 hours, 100% in 4.5 hours |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-26304-351-2-859-254202-01 |
| UPC | 192219516165 |
| MPN | — |