
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala X0 AXS RSV
SKU: 58-25304-351-2-859-575502-01UPC: 192219483382
$11,949.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. Featuring the NEW Bosch Performance Line CX motor and 600 Wh battery. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 150mm rear |
| Weight | 47.46 lbs (21.53 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Fork | FOX 38 Factory |
| Fork Travel | 160mm |
| Shock | FOX Float X Factory |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Wheels | Reserve 31|DH Carbon |
| Drive Unit | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | 600 Wh |
| Max Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Chainline | 55mm |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Recommended Chainring | 34T |
| Max Rear Rotor | 220mm |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Bottom Bracket Shell | BSA threaded |
| Derailleur Hanger | UDH Compatible |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Front Spacing | 110mm |
| Rear Spacing | 148mm |
| Suspension System | Four-bar |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Flip Chip | Independent Geo and Shock Rate |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-25304-351-2-859-575502-01 |
| UPC | 192219483382 |
| MPN | — |