
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala S
SKU: 58-25303-319-2-859-555101-01UPC: 192219483108
$8,499.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. Featuring the NEW Bosch Performance Line CX motor and 600 Wh battery. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Frame Travel | 150mm |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Weight | 49.04 lbs (22.24 kg) |
| Fork | FOX 38 Float Performance Fork (160mm) |
| Rear Shock | FOX Float X Performance Shock (205x60) |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle Drivetrain |
| Drive Unit | Bosch Performance CX BDU38 Drive Unit |
| Battery | 600 Wh Battery |
| Suspension System | Four-bar Suspension |
| Chainline | 55mm |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Recommended Chainring | 34T |
| Q-factor | 178mm |
| Max Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Class | Class 1 E-bike (North America) |
| Pedal Assist | Pedal assist only (no throttle) |
| Charging Time | 50% in 1.7 hours, 100% in 4.5 hours |
| UL 2849 Certified | Yes |
| EN 15194 Compliant | Yes |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Max Rear Rotor | 220mm |
| Recommended Rear Rotor | 200mm |
| Front Rotor | 160mm |
| Rear Rotor | 150mm |
| Crank Length | 160mm |
| Bottom Bracket | ISIS BB spindle standard |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes (dual positions on downtube) |
| Range Extender Compatible | Yes (Bosch PowerMore) |
| Smart System | Yes (Bosch Smart System) |
| App Compatible | Yes (Bosch Flow app) |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-25303-319-2-859-555101-01 |
| UPC | 192219483108 |
| MPN | — |