
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala GX AXS
SKU: 58-25303-335-2-858-565301-01UPC: 192219483177
$9,849.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. Featuring the NEW Bosch Performance Line CX motor and 600 Wh battery. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Frame Travel | 150mm |
| Weight | 49.32 lbs (22.37 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Suspension Fork | FOX 38 Float Performance Elite |
| Shock | FOX Float X Performance Elite |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | 600 Wh |
| Suspension System | Four-bar Suspension |
| Flip Chips | Independent Geo and Shock Rate Flip Chips |
| Chainline | 55mm |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Recommended Chainring | 34T |
| Q-factor | 178mm |
| Max Rotor Size Front | 200mm |
| Max Rotor Size Rear | 220mm |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Crank Length | 160mm |
| Max Pedal Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Class | Class 1 E-bike (North America) |
| UL 2849 Certified | Yes |
| EN 15194 Compliant | Yes |
| Bosch Smart System | Yes |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-25303-335-2-858-565301-01 |
| UPC | 192219483177 |
| MPN | — |