
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala GX AXS
SKU: 58-26303-335-2-858-223201-01UPC: 192219516813
$10,049.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Frame Travel | 160mm |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Weight | 48.46 lbs (21.98 kg) |
| Fork | FOX 38 Float Performance Elite |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Float X Performance Elite |
| Shock Size | 205x60 |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch 600Wh |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Recommended Chainring | 34T |
| Chainline | 55mm |
| Bottom Bracket | ISIS BB spindle standard |
| Crank Length | 160mm |
| Q-factor | 178mm |
| Max Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Suspension System | Four-bar |
| Flip Chip | Independent Geo and Shock Rate |
| UDH Compatible | Yes |
| Max Rear Rotor | 220mm |
| Recommended Fork Offset | 44mm |
| Front Spacing | 110mm |
| Rear Spacing | 148mm |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Head Tube Angle | 64.2° (Hi), 63.9° (Lo) |
| Seat Tube Angle | 77.5° (Hi), 77.2° (Lo) |
| Chainstay Length | 439-450mm (varies by size) |
| BB Height | 344mm (Hi), 340mm (Lo) |
| Wheelbase | 1210-1333mm (varies by size) |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-26303-335-2-858-223201-01 |
| UPC | 192219516813 |
| MPN | — |