
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala 90
SKU: 58-26303-454-2-859-214101-01UPC: 192219515762
$9,099.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always.
Tech Specs
| Frame Material | C Carbon |
| Frame Travel | 150mm |
| Weight | 48.93 lbs (22.19 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Fork | FOX 38 Float Performance 160mm |
| Rear Shock | FOX Float X Performance 205x60 |
| Drivetrain | SRAM 90 Eagle T-Type |
| Drive Unit | Bosch Performance CX Generation 5 |
| Battery | Bosch 600Wh |
| Suspension System | Four-bar |
| Chainline | 55mm |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Recommended Chainring | 34T |
| Max Rotor Size Front | 220mm |
| Max Rotor Size Rear | 220mm |
| Rear Brake Mount | Post mount 200mm |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Bottom Bracket | ISIS BB spindle standard |
| Crank Length | 160mm |
| Q-factor | 178mm |
| Max Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Pedal Assist | Class 1 (North America) |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes (2 sets on downtube) |
| Range Extender Compatible | Yes (Bosch PowerMore) |
| Flip Chip | Independent Geo and Shock Rate |
| Chainguide | OneUp |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-26303-454-2-859-214101-01 |
| UPC | 192219515762 |
| MPN | — |