
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-bike




Vala 70
SKU: 58-26303-451-2-858-214001-01UPC: 192219517216
$7,849.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Vala is a full-power ebike that delivers precision and power. It's made for riders looking for focused performance on the best trails. Perfectly balanced, refined suspension and the finest quality construction, as always.
Tech Specs
| Frame Material | C Carbon |
| Frame Travel | 160mm |
| Weight | 49.14 lbs (22.29 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Fork | RockShox Zeb Base 160mm |
| Shock | FOX Float X Performance 205x60 |
| Drivetrain | SRAM 70 Eagle T-Type |
| Drive Unit | Bosch Performance CX Generation 5 |
| Battery | Bosch 600Wh |
| Chainline | 55mm |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Recommended Chainring | 34T |
| Max Rotor Size Front | 200mm |
| Max Rotor Size Rear | 220mm |
| Bottom Bracket | ISIS BB spindle standard |
| Crank Length | 160mm |
| Q-factor | 178mm |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Suspension System | Four-bar |
| Flip Chip | Independent Geo and Shock Rate |
| Max Pedal Assist Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Class | Class 1 E-bike (North America) |
| Charging Time | 50% in 1.7 hours, 100% in 4.5 hours |
| UL 2849 Certified | Yes |
| EN 15194 Compliant | Yes |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-bike |
| SKU | 58-26303-451-2-858-214001-01 |
| UPC | 192219517216 |
| MPN | — |