
TrekType: Mountain Bike




Trek X-Caliber Frameset
SKU: 5268513UPC: 601842674581
$799.99
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
X-Caliber frameset is a high-value alloy mountain bike frameset for fast singletrack rides. Lightweight Alpha Aluminum tubes, shorter chainstays for extra agility, and an incredible amount of versatility make it a great starting point for your cross country mountain bike.
- It gets you into the world of cross country riding and racing at a great price, and it's a mountain bike that can grow with you as your skills advance
- The sleek internal cable routing gives you clean looks, protects your cables, and makes it easy to upgrade to a dropper post for even more capability
- The frame is fully compatible with higher-end parts, like race wheels and a dropper post
- Mounts on the frame make it easy to add a rear rack if your XC bike doubles as your daily commuter
Tech Specs
| Frame | Alpha Gold Aluminum, tapered head tube, internal derailleur & dropper post routing, rack & kickstand mount, Boost141, 5mm QR |
| Seat Collar | Bolt-on, 36.4mm |
| Headset | Semi-integrated, loose ball bearing, 1-1/8'' top, 1.5'' bottom |
Product Identifiers
| Brand | Trek |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 5268513 |
| UPC | 601842674581 |
| MPN | 5268513 |
High tech frame
The Alpha Gold Aluminum frame is packed with features that make your ride better. A tapered head tube gives you more precise, confident handling on the front end, while Boost 141 rear hub spacing gives you shorter chainstays for more nimble handling out back.

Geometry
| B B Drop | 5.8 |
| B B Height | 31 |
| Chainstay Length | 43.8 |
| Eff Seat Tube Angle | 73.0° |
| Eff Top Tube | 61.7 |
| Frame Reach | 43.4 |
| Frame Size Letter | ML |
| Frame Size Number | 18.5" |
| Frame Stack | 59.8 |
| Head Angle | 69.5° |
| Head Tube Length | 9 |
| Offset | 4.2 |
| Seat Tube | 44.4 |
| Seat Tube Angle | 71.9° |
| Standover | 75.7 |
| Trail | 9.4 |
| Wheelbase | 112.5 |
| Wheel Size | 29" |