
1 / 2
SundayType: BMX Bikes




Sunday Wavelength BMX Bike - 21"TT Matte Black
SKU: BK01779UPC: 630950936229
$1,399.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Wavelength features Gary’s new signature frame along with an amazing aftermarket parts package including right-hand left-hand switchable Odyssey Calibur V2 Cranks switchable Antigram V2 Cassette hub Evo 2.5 brakes Aitken Street tires and loads of aftermarket parts for a build similar to the previous Soundwave Special cassette bike.
Tech Specs
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Brake Type | Rim |
| TT (Effective) | 21 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Color | Matte Black |
| Platform | Wavelength |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |