
1 / 4
SundayType: BMX Bikes




Sunday Scout BMX Bike - TT
SKU: BK01770UPC: 630950936076
$559.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Scouts are great bikes for dedicated riders on a budget. The Scout line is built with more aftermarket parts than ever before including the Odyssey Twisted Pro pedal and Path Pro tire. Bike shops and riders will appreciate the fully sealed front and rear hubs and awesome details like Odyssey signature grips and the Springfield Brake system.
Tech Specs
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Brake Type | Rim |
| TT (Effective) | 20.75 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Color | Matte Cool Mint |
| Platform | Scout |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Green |