
1 / 2
SundayType: BMX Bikes




Sunday High-C 29" BMX Bike - Matte Grape Soda
SKU: BK01780UPC: 630950936243
$629.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Sunday designed the High C 29" with a 100% Full Chromoly Frame Fork and Bars in order to make it one of the most reliable 29" bikes on the market. Whether it's cruising all day jumping curbcuts or wheelie-ing around this bike is intended to handle it all. The frame has a unique shortened rear-end geometry compared to most bikes on the market of this size to make it easier to handle and manipulate in tough positions. It's also equipped with a quick release seat clamp to make changing up your riding style a breeze.
Tech Specs
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Brake Type | Rim |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Color | Matte Grape Soda |
| Platform | High C |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |