
1 / 3
StolenType: Front Wheel




Stolen Rampage Pro Front Wheel - 20" 3/8" x 100mm Rim Brake Black
SKU: WE2045UPC: 811652014785
$129.99
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Rampage Pro front wheel features a low flange aluminum hub shell with precision sealed bearings female axle and 3/8" chromoly bolts. It is laced 3X with 14G spokes and brass nipples to the Stolen Chamber rim designed with a multi chamber system to increase strength while decreasing weight.
Tech Specs
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Valve | Schrader |
| Color | Black |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Identifiers
| Brand | Stolen |
| Type | Front Wheel |
| SKU | WE2045 |
| UPC | 811652014785 |
| MPN | S478 |