
SRAMType: Cranksets and Arms




SRAM Red 1 AXS DM Crankset Speed: 12 Spindle: 28.99mm BCD: Direct Mount 40 DUB 175mm Black Road
SKU: J212165UPC: 710845869563
$728.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Teeth | 40 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16 |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |
Product Identifiers
| Brand | SRAM |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | J212165 |
| UPC | 710845869563 |
| MPN | 00.6118.619.010 |