
SRAMType: Bottom Brackets




SRAM DUB BB30 68 Wide Ceramic Press Fit BB BB30 Spindle: 28.99mm Width: 68mm Diameter: 42mm
SKU: H380550-01UPC: 710845878237
$290.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| BB Shell Type | BB30 |
| BB Shell Width | 68mm |
| BB Bearing | Ceramic |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Cup Diameter | 42mm |
| Primary Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | SRAM |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | H380550-01 |
| UPC | 710845878237 |
| MPN | 00.6418.017.007 |