
1 / 2
SaltType: Rear Wheel




Salt Plus Summit Rear Wheel - 20" 14 x 110mm Rim Brake LSD Freecoaster BLK Clincher
SKU: WE4325UPC: 4055822065580
SAVE 15%
$178.49$209.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Salt Plus Summit rear wheels built with EX sealed hubs and double wall Summit rims.
Tech Specs
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Tire Type | Clincher |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| Valve | Schrader |
Product Identifiers
| Brand | Salt |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE4325 |
| UPC | 4055822065580 |
| MPN | 28095010219 |