
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox ZEB Ultimate B1 Suspension Fork 27.5'' Linear XL W/ButterCup 160mm 1-1/8''-1.5'' 15x110mm TA Rake: 44mm Red
SKU: H140997-07-275UPC: 710845926716
$1,299.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl begin stroke rebnd low speed comp high speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 74.5mm |
| Primary Color | Red |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 160mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H140997-07-275 |
| UPC | 710845926716 |
| MPN | 00.4021.274.006 |