
1 / 3
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox SID SL Flight Attendant E2 Suspension Fork 29'' DebonAir 1-1/8''-1.5'' 15x110mm TA
SKU: H141006-04-29UPC: 710845929328
$1,499.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The RockShox SID SL Flight Attendant E2 is a 29'' suspension fork designed for hardtail bikes with DebonAir+ air spring technology. Flight Attendant automatically adjusts suspension in real-time, optimizing every pedal stroke for efficiency and control while delivering unmatched personalization. The fork features Fork-only mode for hardtail bikes and customizable Auto Mode to disable "Pedal" or "Lock" positions. The Charger Race Day 2 Flight Attendant electronic damper provides Open, Pedal, and Lock position settings with external rebound control and 3-position compression adjustment.
Highlights
- DebonAir+ air spring with Fork-only mode for hardtail bikes
- Flight Attendant electronic damper with automatic real-time suspension adjustment
- Customizable Auto Mode to disable "Pedal" or "Lock" positions
- Charger Race Day 2 damper with Open/Pedal/Lock positions
- 32mm chassis
- 100mm travel
- Aluminum crown and steerer tube
- Magnesium lower tubes
- Aluminum stanchions
- Air pressure and bottomless tokens spring adjustments
- External rebound control with 3-position compression
Tech Specs
| Wheel Diameter | 29 |
| Travel | 100mm, 110mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Rake | 44mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Damping | Flight Attendant Race Day |
| Damping Adjustments | External rebound E-cont. 3 position comp (open/pedal/lock) |
| Crown Material | Aluminum |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Brake Type | Disc |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Maximum Tire Width | 62mm |
| Color | Black, Red |
| Remote | Sold Separately |
| e-Bike approved | No |
| SRAM Model ID | FS-SIDS-UFA-E2 |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H141006-04-29 |
| UPC | 710845929328 |
| MPN | 00.4021.285.003 |