
4 / 12
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox Psylo Gold Isolator RC Suspension Fork - 29"
SKU: FK2368UPC: 710845906862
$599.00
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The RockShox Psylo delivers premium performance with a flow-focused design built on a 35mm aluminum platform. This fork combines value and performance to bring capability and reliability to each and every ride. The Isolator RC damper features a three-position compression adjustment with Open, Pedal, and Firm settings, along with externally-adjustable rebound for superior traction control and rider confidence. The 35mm aluminum upper tube platform provides functional stiffness and enhanced steering precision, while premium bushings offer lower breakaway force for a silky smooth feel in rough terrain. The highly tunable DebonAir air spring sits higher in the travel to maximize the fork's capabilities and delivers a smooth, consistent coil-like feel throughout the stroke. The fork is bottomless token ready for additional tuning options and comes with a RockShox short fender included. Maxima Plush damping fluid reduces friction and quiets damper noise, while Maxima Plush Dynamic Suspension Lube reduces friction, lasts longer, and enhances suspension performance ride after ride.
Highlights
- Isolator RC damper with three-position compression adjustment (Open, Pedal, Firm)
- Externally-adjustable rebound for superior traction control
- 35mm aluminum upper tube platform for functional stiffness and steering precision
- Premium bushings with lower breakaway force
- Highly tunable DebonAir air spring with coil-like feel
- Bottomless token ready
- Short fender compatible with included RockShox short fender
- Maxima Plush damping fluid reduces friction and damper noise
- Maxima Plush Dynamic Suspension Lube for enhanced performance
Tech Specs
| Wheel Size | 29" |
| Travel | 130mm, 140mm, 150mm, 160mm |
| Stanchion Diameter | 35mm |
| Steerer Type | Tapered |
| Offset | 44mm |
| Axle to Crown Length | 541mm |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6mm |
| Crown Race | 40mm |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Positive Spring | Air |
| Negative Spring | Air |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Lockout Switch | None |
| Color | Gloss Black |
| Designed for eBike | Yes |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | FK2368 |
| UPC | 710845906862 |
| MPN | 00.4021.129.005 |