
2 / 7
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox Psylo Gold Isolator RC Suspension Fork - 27.5"
SKU: FK2365UPC: 710845906831
$599.00
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The RockShox Psylo delivers premium performance with a 35mm aluminum upper tube platform designed for functional stiffness and enhanced steering precision. The new flow-focused Isolator RC three-position damper features compression adjustment with Open, Pedal, and Firm settings, along with externally-adjustable rebound for superior traction control and rider confidence. The tunable DebonAir air spring sits higher in the travel to maximize the fork's capabilities and delivers a smooth, consistent coil-like feel throughout the stroke. Premium bushings offer lower breakaway force, creating a silky smooth ride through rough terrain. The fork is highly tunable and Bottomless Token ready for personalized performance. Maxima Plush Dynamic Suspension Lube reduces friction, quiets damper noise, and enhances suspension performance ride after ride. The fork is short fender compatible with a RockShox short fender included. Psylo combines value and performance to bring capability and reliability to each and every ride.
Highlights
- Isolator RC damper with three-position compression adjustment (Open, Pedal, Firm)
- Externally-adjustable rebound for superior traction control
- 35mm aluminum upper tube platform for functional stiffness and steering precision
- Premium bushings with lower breakaway force for smooth terrain response
- Tunable DebonAir air spring with coil-like feel throughout stroke
- Highly tunable and Bottomless Token ready
- Short fender compatible with included RockShox short fender
- Maxima Plush Dynamic Suspension Lube reduces friction and damper noise
- Designed for e-bike compatibility
Tech Specs
| Wheel Size | 27.5" |
| Travel | 140mm, 150mm, 160mm |
| Stanchion Diameter | 35mm |
| Steerer Type | Tapered |
| Offset | 44mm |
| Axle to Crown Length | 532mm |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6mm |
| Crown Race | 40mm |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Positive Spring | Air |
| Negative Spring | Air |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Lockout Switch | None |
| Color | Gloss Black |
| Designed for E-bike | Yes |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | FK2365 |
| UPC | 710845906831 |
| MPN | 00.4021.129.002 |