
1 / 3
Reserve WheelsType: Wheels




Reserve Wheels Reserve 42/49 Turbulent Aero Wheelset - 700c 12x100/12x142 Center-Lock Carbon
SKU: WE3883UPC: 192219510781
$2,499.00
Only 2 left!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Developed and tested using Turbulent Aero technology, the 42/49 is designed for all-day capability with aerodynamic sensibilities. These wheels have been raced at events as varied as the Paris-Roubaix and the Giro D'Italia, and come with a lifetime warranty supported by no-fault crash replacement. Wind tunnel tested using Computational Fluid Dynamics (CFD), the wheels are designed to maximize aerodynamics while enhancing stability. The optimized carbon fiber rim construction allows Reserve to define the exact fiber orientation for each rim model to maximize stiffness and strength without sacrificing weight. The wheelset features external nipples, standard spokes, semi-hooked rim design with no tire limitations, and no rider weight limits.
Highlights
- Wind tunnel tested using Computational Fluid Dynamics (CFD)
- Maximizes aerodynamics while enhancing stability
- Optimized carbon fiber rim construction
- Lifetime warranty with no-fault crash replacement
- External nipples and standard spokes
- Semi-hooked design with no tire limitations
- No rider weight limits
Tech Specs
| Wheel Size | 700c |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Hub Model | DT180, DT240 (varies by variant) |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 24.8 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road, SRAM XDR (varies by variant) |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Identifiers
| Brand | Reserve Wheels |
| Type | Wheels |
| SKU | WE3883 |
| UPC | 192219510781 |
| MPN | 89-29292 |