
Reserve WheelsType: Wheels




Reserve Wheels Reserve 40/44 GR Wheelset - 700c, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, Carbon
SKU: WE1158UPC: 192219464329
$1,799.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Bringing cutting edge performance to the diverse needs of drop bar off-roaders Reserve’s 40/44 GR gravel wheels are tailored for the demands of off-road exploration and gravel riding but with an aero focus. Leveraging Turbulent Aero technology the 40/44 GR features a 40mm front paired with a 44mm rear establishing it as the fastest and most stable Reserve gravel wheelset to date. Wider than the previous gravel wheels to allow for tires up to 50c tires the 40/44 GR plays nicely with today’s slew of big volume gravel tires and a semi-hooked rim makes tubeless set up easier than ever.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 27 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | Reserve Wheels |
| Type | Wheels |
| SKU | WE1158 |
| UPC | 192219464329 |
| MPN | 89-25218 |