
Reserve WheelsType: Wheels




Reserve Wheels Reserve 30 SL Wheelset - 29" 15 x 110/12 x 148 6-Bolt XD Carbon DT350 DEG
SKU: WE3875UPC: 192219481340
$1,599.00
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
At just under 1750 grams, the Reserve 30 SL is one of the lightest trail-ready wheelsets in the line with no rider weight limit and an uncompromising lifetime guarantee. The wheelset is designed for trail riding with balanced and responsive characteristics to deliver uncompromised, untethered trail riding. The Reserve 30 SL features carbon fiber construction with a 3.6mm asymmetric offset and a lower profile design that provides added lateral stiffness with increased vertical compliance. The 30mm inner width supports 2.2 to 2.5" tires and ships with rim tape installed, tubeless-ready valves, and cards identifying the Santa Cruz builder of each wheel. Backed by Santa Cruz's lifetime warranty.
Highlights
- Just under 1750 grams - one of the lightest trail-ready wheelsets
- No rider weight limit
- Carbon fiber construction with 3.6mm asymmetric offset
- Lower profile for added lateral stiffness with increased vertical compliance
- 30mm inner width supports 2.2 to 2.5" tires
- Ships with rim tape installed and tubeless-ready valves
- Includes cards identifying the Santa Cruz builder of each wheel
- Santa Cruz lifetime warranty
Tech Specs
| Wheel Size | 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Hub Engagement | 90pt, DF |
| Weight | Just under 1750 grams |
| Asymmetric Offset | 3.6mm |
Product Identifiers
| Brand | Reserve Wheels |
| Type | Wheels |
| SKU | WE3875 |
| UPC | 192219481340 |
| MPN | 86-27522 |