
1 / 2
Reserve WheelsType: Wheels




Reserve Wheels Reserve 30 HD AL Wheelset - MX 29F/27.5R
SKU: WE3792UPC: 192219524085
$699.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Reserve developed an all-new line of do-it-all aluminum wheels designed to provide performance that rivals carbon wheels at a much more accessible price point. With an industry-leading lifetime guarantee, you can feel confident enjoying these wheels for years to come. The 30 HD AL wheels are designed for everything from downhill to trail to e-bikes. Aluminum wheels are engineered to withstand any abuse supported by Reserve's lifetime guarantee. Asymmetrical rims build stiffer, stronger, and more reliable wheels by improving bracing angles and equalizing spoke tensions between drive and non-drive side spokes. This wheelset features a disc brake only, tubeless ready design with tape included. The patented Fillmore valves feature a high-flow design that eases tubeless setup and eliminates the traditional delicate clog-inciting valve core. The 30 HD AL rims feature a 30mm width and 22mm depth profile designed for downhill, trail, all-mountain, enduro, and e-bikes. These wheels are recommended for tires 2.2 - 2.6" wide.
Highlights
- Aluminum wheels designed to rival carbon wheel performance at accessible price point
- Industry-leading lifetime guarantee
- Asymmetrical rims for stiffer, stronger, and more reliable wheels
- Disc brake only tubeless ready design with tape included
- Patented Fillmore valves with high-flow design for easier tubeless setup
- 30mm width and 22mm depth profile
- Designed for DH, trail, all-mountain, enduro, and e-bikes
- Recommended for tires 2.2 - 2.6" wide
Tech Specs
| Wheel Size | 27.5" |
| Rim Material | Alloy |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Rim Depth | 22mm |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Width Range | 2.2 - 2.6" |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm, 20mm Thru x 110mm Boost |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm, 12mm Thru x 157mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Reserve Wheels |
| Type | Wheels |
| SKU | WE3792 |
| UPC | 192219524085 |
| MPN | 86-29656 |