
1 / 2
RenthalType: Pedals




Renthal Revo-TRC Pedals - Dual Sided Clipless Platform Alloy 9/16" Shimano SPD
SKU: B-RA5290UPC: 765442163491
$213.52
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Revo-TRC is a lightweight medium size body clip pedal designed for trail and enduro MTB riders, BMX racers, and the gravel riding community. A forged and CNC machined body combined with a lightweight chromoly axle keeps the weight down, while triple cartridge bearings and a sealed axle system enhance durability. The proprietary Renthal binding features easy entry geometry with a huge range of spring tension adjustment and is fully SPD compatible. Whether riding or racing, the Revo-TRC delivers the lightweight versatility needed for demanding terrain.
Highlights
- 63.5 x 81mm 6061 aluminum body with CNC machined finish
- Proprietary Renthal binding with easy-entry geometry
- Super wide range of tension adjustment for all preferences and uses
- Triple cartridge bearings centrally positioned for durability
- Inboard Igus bush with Patent Pending Renthal easy service axle system
- O-ring sealed end cap and full contact wiper seal inboard
- 55mm crank to binding distance
- Includes Renthal cleats and SPD cleat compatible
Tech Specs
| Cleat Interface | Shimano SPD |
| Color | Black, Gold |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless with Platform |
| Weight | 622g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Body Dimensions | 63.5 x 81mm |
| Crank to Binding Distance | 55mm |