
1 / 8
RenthalType: Flat/Riser Handlebar




Renthal FatBar Lite Handlebar - Aluminum 760mm 31.8mm
SKU: HB2152UPC: 765442164559
$107.85
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The FatBar Lite is the ultimate lightweight trail-proof aluminum handlebar designed and developed to offer the ultimate combination of lightness, strength, and durability. The FatBar Lite is the ideal handlebar for a wide range of disciplines from trail riding right through to XC and Enduro racing. Constructed from high strength 7-series aluminum alloy, the handlebar features a shot peened and anodized finish for corrosion resistance. A laser etched positioning grid at the stem clamp area and width marks allow riders to personalize their fit. The durable hard anodized finish ensures long-lasting performance.
Highlights
- High strength 7-series aluminum alloy
- Shot peened and anodized for corrosion resistant finish
- Laser etched positioning grid at stem clamp area
- Width marks allow riders to personalize their fit
- Durable hard anodized finish
- Ideal for trail riding, XC, and Enduro racing
Tech Specs
| Material | Aluminum |
| Width | 760mm |
| Bar Clamp Diameter | 31.8mm |
| Rise | 10mm, 20mm, 30mm, 40mm |
| Back Sweep | 7 degrees |
| Upsweep | 5 degrees |
| Weight | 270g |
| Color | Black, Gold |
| Version | V2, V3 |
Product Identifiers
| Brand | Renthal |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | HB2152 |
| UPC | 765442164559 |
| MPN | M183-01-006-01 |