
1 / 7
RenthalType: Flat/Riser Handlebar




Renthal FatBar Lite 35 Handlebar - Aluminum 760mm
SKU: HB2127UPC: 765442163606
$107.85
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The FatBar Lite is an ultimate lightweight trail-proof aluminum handlebar designed to offer the ideal combination of lightness, strength, and durability. It is suitable for a wide range of disciplines from trail riding through to XC and Enduro racing. The handlebar features a high strength 7-series aluminum alloy construction that is shot peened and anodized for a corrosion resistant finish. A laser etched positioning grid at the stem clamp area and width marks allow riders to personalize their fit, while the durable hard anodized finish ensures long-lasting performance.
Highlights
- High strength 7-series aluminum alloy
- Shot peened and anodized for corrosion resistant finish
- Laser etched positioning grid at stem clamp area
- Width marks allow riders to personalize their fit
- Durable hard anodized finish
- Lightweight trail-proof design
- Suitable for trail riding, XC, and Enduro racing
Tech Specs
| Material | Aluminum |
| Width | 760mm |
| Bar Clamp Diameter | 35.0mm |
| Rise | 10mm, 20mm, 30mm, 40mm |
| Back Sweep | 7 degrees |
| Upsweep | 5 degrees |
| Weight | 260g |
| Color | Black, Gold |
Product Identifiers
| Brand | Renthal |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | HB2127 |
| UPC | 765442163606 |
| MPN | M164-02-007-01 |