
2 / 8
RenthalType: Flat/Riser Handlebar




Renthal FatBar Handlebar - Aluminum 800mm 31.8mm V3
SKU: HB2139UPC: 765442163651
$107.85
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The FatBar is the ultimate aluminum downhill race handlebar designed to combine lightness, strength, and durability. With much lower weight, the FatBar is now ideally suited for trail bike use where a super-wide handlebar is required. Constructed from high strength 7-series aluminum alloy, the handlebar features a shot peened and anodized finish for corrosion resistance. A laser etched positioning grid at the stem clamp area and width marks allow riders to personalize their fit. The durable hard anodized finish ensures long-lasting performance.
Highlights
- High strength 7-series aluminum alloy
- Shot peened and anodized for corrosion resistant finish
- Laser etched positioning grid at stem clamp area
- Width marks allow riders to personalize their fit
- Durable hard anodized finish
Tech Specs
| Material | Aluminum |
| Width | 800mm |
| Bar Clamp Diameter | 31.8mm |
| Rise | 10mm, 20mm, 30mm, 40mm |
| Back Sweep | 7 degrees |
| Upsweep | 5 degrees |
| Weight | 315g |
| Color | Black, Gold |
| Finish | Hard anodized |
Product Identifiers
| Brand | Renthal |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | HB2139 |
| UPC | 765442163651 |
| MPN | M175-02-007-01 |