
Race FaceType: Wheels




Raceface NEXT SL Wheel Rear 29'' / 622 12mm TA 148mm Disc IS 6-bolt SRAM XD
SKU: B-RF8182UPC: 821973337463
$892.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Hub Model | Vault |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 21mm |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim External Width | 31mm |
| Rim Internal Width | 26mm |
| Rim Material | Carbon |
| Skewers Included | No |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |