
Race FaceType: Wheels




Raceface ERA eMTB Wheel Rear 29'' / 622 12x148mm TA 148mm Disc IS 6-bolt Shimano Micro Spline
SKU: H042148-04-29UPC: 821973512143
SAVE 27%
$840.99$1,159.98
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Raceface ERA eMTB Wheel Rear 29'' / 622 12x148mm TA 148mm Disc IS 6-bolt Shimano Micro Spline
Tech Specs
| Axle Type | 12x148mm TA |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | Era |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Straight Pull |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |