
1 / 4
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels WTB i35 Disc Rear Wheel - 29", 6-Bolt, HG 10, Black
SKU: WE0868UPC: 708752364394
$149.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Exceptional value for tubeless ready 35mm inner rim width mountain wheels. WTB ST i35 rims laced up with DT Swiss spokes and nipples.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE0868 |
| UPC | 708752364394 |
| MPN | — |