
1 / 4
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels Shimano SLX/DT E532 Rear Wheel - 12 x 148mm, Center-Lock, Micro Spline, Black
SKU: WE3107UPC: 708752329362
$229.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Enduro World Series designs and performance paired with real world value and reliability. These wheels were built to get you on the podium or your trail PR with a modest budget.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE3107 |
| UPC | 708752329362 |
| MPN | — |