
1 / 3
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels Shimano Deore / Alex EM30 Disc Rear Wheel - 27.5" QR x 135mm Center-Lock HG 11 MTN BLK 32H
SKU: WE4707UPC: 708752329461
$189.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Designed for ebike or adventure touring these wheels are built to withstand heavier loads and greater torque. Built with stainless steel 14 gauge spokes. 30mm inner width to accommodate 2.4-2.8 tires.
Tech Specs
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE4707 |
| UPC | 708752329461 |
| MPN | — |