
1 / 8
ProTaperType: Flat/Riser Handlebar




ProTaper JUNIT A25Y Youth Handlebar - 680mm 25mm Rise 31.8mm Aluminum
SKU: HB0768UPC: 844171091319
$84.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The JUNIT A25Y Youth Handlebar has been designed with younger riders in mind. The bar features a smaller grip diameter and ergonomic profile specifically compatible with JUNIT Youth Grips. When combined, the JUNIT youth handlebar system accommodates all existing shifters and brakes as the grips feature a built-in standard component mounting diameter. The handlebar includes cut marks that provide a range of width options, and alignment marks for ease of install and accurate adjustment. A textured grit grip finish in clamp areas eliminates over-tightening of components, protecting both the bar and mounted equipment.
Highlights
- Compatible with JUNIT Youth Grips utilizing a reduced 15.5mm diameter profile
- Cut marks provide a range of width options
- Textured Grit Grip finish in clamp areas eliminates over-tightening of components
- Alignment marks for ease of install and accurate adjustment
- Alloy construction
Tech Specs
| Width | 680mm |
| Rise | 25mm |
| Bar Clamp Diameter | 31.8mm |
| Material | Alloy |
| Back Sweep | 7 degrees |
| Upsweep | 5 degrees |
| Weight | 255g |
| Color | Black, Silver |
Product Identifiers
| Brand | ProTaper |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | HB0768 |
| UPC | 844171091319 |
| MPN | 301-39678-A101 |