
MavicType: Wheels




Mavic XA Elite Carbon Wheel Rear 29'' / 622 Holes: 24 12mm TA 148mm Disc IS 6-bolt Shimano HG
SKU: H041582-01-29UPC: 889645682532
$935.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano HG |
| Hub Model | ID360 |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 36mm |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | XA Elite Carbon |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Steel |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |