
1 / 4
LOOKType: Pedals




LOOK X-TRACK RACE Pedals - Dual Sided Clipless 9/16"
SKU: PD0370UPC: 3611720144881
$165.00
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The X-Track Race Carbon Ti pedals are specifically designed for the most unforgiving courses. The mechanism is engineered for easy engagement in all conditions and helps shed mud and debris when clipping in. The carbon body offers a large contact area with a 60mm width and 515mm² surface area for maximum power transfer and stability. The titanium axle ensures the pedal is stiff and light, weighing just 145 grams per pedal or 340 grams for the pair with cleats. These pedals feature easy clip in and out with adjustable tension ranging from 6 to 14. They are compatible with the included SPD-compatible X-Track Cleat or the X-Track Easy Cleat (sold separately), offering a 6° float angle and 13° release angle.
Highlights
- Durable but lightweight at 145g per pedal / 340g pair with cleats
- 3x the contact area than the competition with 60mm width and 515mm² surface area
- Maximum power transfer and stability
- Superior mud shedding ability
- Easy clip in/out with adjustable tension from 6 to 14
- SPD compatible X-Track Cleat included
- 6° float angle and 13° release angle
Tech Specs
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Cleat Interface | Shimano SPD |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Color | Black |
| Spindle Material | Chromoly, Titanium (varies by variant) |
| Pedal Body Material | Carbon |
| Body Material | Carbon, Composite (varies by variant) |
| Weight Per Pedal | 145g |
| Weight Per Pair with Cleats | 340g |
| Contact Area Width | 60mm |
| Contact Area Surface | 515mm² |
| Adjustable Tension Range | 6 to 14 |
| Float Angle | 6° |
| Release Angle | 13° |