
1 / 4
LOOKType: Pedals




LOOK KEO Blade Carbon Ceramic Ti Pedals - Single Sided Clipless 9/16"
SKU: PD0343UPC: 3611720212306
$400.00
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The KEO Blade Carbon Ceramic Ti pedals are the flagship model of LOOK's road pedal range. They feature carbon Blade technology with ceramic bearings and titanium spindles, creating a pedal of incomparable weight and impressive aerodynamics. These pedals are designed to win. The pedals incorporate new leading edge profiling for increased aerodynamics and reduced drag. An improved sealed spindle design resists water intrusion with dual sealed ceramic bearings and 1 needle bearing for enhanced durability and performance in various conditions. The 64mm wide platform and 700mm² contact surface provides maximum power transfer and distribution of foot pressure. The 3-part high grade stainless steel contact points offer higher impact resistance and durability. Easier clip-in rotation is achieved through improved weight balance, and the composite blade retention system provides easy clip in and out functionality. The pedals feature a carbon body with titanium spindle construction and come with KEO cleats included.
Highlights
- New leading edge profiling for increased aerodynamics and reduced drag
- Improved sealed spindle design to resist water intrusion with dual sealed ceramic bearings and 1 needle bearing
- Better retention lever durability compared to previous design
- Easier clip-in rotation due to improved weight balance
- 3-part high grade stainless steel contact points for higher impact resistance and durability
- 64mm wide platform and 700mm² contact surface provides maximum power transfer and distribution of foot pressure
- Easy clip in/out with composite blade retention
- KEO cleats included
Tech Specs
| Cleat Interface | Look KeO |
| Color | Black |
| Pedal Type | Single Sided Clipless |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Carbon |
| Spindle Material | Titanium |
| Cleat Release Tension | 12 Nm, 16 Nm |
| Platform Width | 64mm |
| Contact Surface Area | 700mm² |
| Contact Points Material | 3-part high grade stainless steel |
| Bearing Type | Dual sealed ceramic bearings and 1 needle bearing |