
1 / 2
Aventon BikesType: E-Bike




Level 4 REC Ebike
SKU: 1E027-0074401UPC: 810097177680
$1,999.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Level 4 REC builds on Aventon's legacy as a trusted, accessible commuter option, pairing a 750W hub motor with up to 75 miles of range for dependable, all-weather transportation. It's built for riders who value simplicity, confidence, and everyday utility, offering strong acceleration for city streets, comfortable suspension for longer rides, and intuitive connectivity for security and peace of mind. With its combination of power, practicality, and affordability, the Level REC is the perfect balance of comfort and capability for riders who just want a bike that works every time they need it.
Tech Specs
| Weight | 68.5lbs |
| Total Weight Limit | 300 lbs |
| Rider Height | Regular - 5'3"-5'10". || Large - 5'10"-6'4" |
| Ebike Class | Class 2 (Convertible to Class 3) |
| Water Resistance | Bike - IPX5 // Components - IPX6 |
| Range | Up to 75 Miles |
| Safety Certifications | UL Safety Certified UL 2849 |
| Frame | 6061 Aluminum, Gravity Cast Front Triangle |
| Fork | 80mm Travel, Coil Spring, with Lockout. 15x100mm thru axle, 43mm offset, Tapered Steerer Tube |
| Rear Spacing | 148mm |
| Fork Spacing | 100mm |
| Front Wheel | 27.5" Double Wall Aluminum, 36 Hole, 15x100mm Thru Axle |
| Rear Wheel | 27.5" Double Wall Aluminum, 750W Nutted Axle Hub Motor |
| Tires | Kenda Kwick Seven-5 Sport 27.5"x2.2" |
| Motor | 36V, 750W Hub Drive |
| Motor Torque | 80Nm |
| Motor Power | 750W (1188W Peak) |
| Display | Aventon A280 |
| Battery | Removable Internal Lithium-ion. 36V, 20Ah, 733Wh, LG 21700 cells |
| Battery Weight | 8.7lbs |
| Controller | 36V, 33A |
| Throttle | Included |
| Sensors | Sensor Switch Compatible (Cadence & Torque) |
| Charger | 42V 4A charger |
| Charging time from 0% to 100% | 5 hours |
| Lights | Front and rear lights integrated |
| Smart Features | Regenerative Braking, Unusual Activity Detection Alarm, E-Lock, Hold Mode, BOOST Mode, Remote Notifications, and Ride Tune |
| Front Brake | Tektro HD-E3520 w/ Cutoff |
| Rear Brake | Tektro HD-E3520 w/ Cutoff |
| Front Brake Rotor | 180mm 6 bolt |
| Rear Brake Rotor | 180mm 6 bolt |
| Brakes | Regenerative Braking |
| Rear Derailleur | Shimano Altus RD-M310 |
| Shifter | Shimano 8-Speed Trigger |
| Chain | 7/8 speed 120L |
| Cassette | Shimano CS-HG200-8 8 speed Cassette, 12-32T |
| Chainring | 48T |
| Chainring BCD | N/A |
| Crankset | 165mm |
| Bottom Bracket | Square Tapered, Sealed, Double Sided Torque Sensor, 83mm x 158.5mm |
| Pedals | 9/16" Composite Platform |
| Saddle | Aventon Saddle |
| Seatpost | 30.9mm Aventon Suspension Seatpost with 50mm travel |
| Seatpost Clamp | 34.9mm |
| Handlebars | Aluminum 31.8mm, 680mm |
| Stem | Aluminum, 31.8mm Clamp, 60mm Length, 90 Degree Adjustable w/ Internal Routing |
| Grips | Aventon Lock on grips |
| Rear Rack | Included |
| Fenders | Included |
| Integrated Lights | Included |
Product Identifiers
| Brand | Aventon Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 1E027-0074401 |
| UPC | 810097177680 |
| MPN | — |