
1 / 2
Aventon BikesType: E-Bike




Level 4 ADV Ebike
SKU: 1E027-0034202UPC: 810097177390
$2,799.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Level 4 ADV elevates the commuting experience with mid-drive performance and refined control. Powered by Aventon's Ultro S motor with 100Nm of torque and paired with a Shimano CUES 10-speed drivetrain featuring Aventon's E-Shifter and Autoshift technology, it delivers a natural pedaling feel and efficient power delivery across varied terrain. The ADV adds lightweight balance, responsive handling, and a premium feel, making it ideal for riders who want performance and sophistication without complexity. For those seeking the next level of connection, comfort, and control, the Level ADV represents the pinnacle of Aventon's commuter design.
Tech Specs
| Weight | 61lbs |
| Total Weight Limit | 300 lbs |
| Rider Height | Medium - 5'3"-5'10". Large - 5'10"-6'4". Extra Large - 6'4"-6'7" |
| Ebike Class | Class 1 (Convertible to Class 2 and/or Class 3) |
| Water Resistance | Bike - IPX6 // Motor - IP67 |
| Range | Up to 110 Miles |
| Safety Certifications | UL Safety Certified UL 2849 |
| Battery Safety Certifications | Certified to UL 2271 |
| Frame | 6061 Aluminum |
| Fork | 100mm Suspension Fork, 15x100mm |
| Rear Spacing | 135mm |
| Fork Spacing | 100mm |
| Front Wheel | 27.5" Double Wall Aluminum, 36H |
| Rear Wheel | 27.5" Double Wall Aluminum, 36H |
| Tires | Kenda K1052, 27.5x2.2" |
| Motor | Aventon Ultro S |
| Motor Torque | 100Nm |
| Motor Power | 750W Peak |
| Display | A280 Center Display |
| Battery | 800Wh |
| Battery Weight | 8.7lbs |
| Throttle | Compatible, Not Included |
| Charger | 42V 4A charger |
| Charging time from 0% to 100% | 5 hours |
| Lights | Front and rear lights integrated |
| Smart Features | Uphill Start Assist, E-Shift, AutoShift, and Ride Tune |
| Front Brake | Tektro HD-M3120 2-Piston Hydraulic Disc Brakes |
| Rear Brake | Tektro HD-M3120 2-Piston Hydraulic Disc Brakes |
| Front Brake Rotor | 180mm 6 bolt |
| Rear Brake Rotor | 180mm 6 bolt |
| Brakes | Hydraulic |
| Rear Derailleur | Shimano Cues 10-Speed |
| Chainring | 48T |
| Crankset | 165mm ISIS Splined |
| Pedals | 9/16" Composite Platform |
| Shifter | E-Shifter |
| Chain | 9/10/11 speed 126L |
| Cassette | Shimano Cues 10-Speed 11-39T |
| Saddle | Aventon Saddle |
| Seatpost | Aventon Suspension Post, 30.9mm, 50mm Travel, 400mm Length |
| Seatpost Clamp | 34.9mm |
| Handlebars | 31.8mm, 680mm Width, 30mm Rise |
| Grips | Aventon Lock on grips |
| Rear Rack | Included |
| Fenders | Included |
| Integrated Lights | Included |
Product Identifiers
| Brand | Aventon Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 1E027-0034202 |
| UPC | 810097177390 |
| MPN | — |