
LES SL Ride Eagle 70/90
Description
Product Details
- Ultra-featherlight hollow core carbon frame (800g)
- Best-in-class stiffness to weight ratios
- Lightweight integrated headset
- New-school hardtail racing geometry
- Low standover fits riders 4’10” to 6’7”
- Internal routing with Pivot cable port system
- Pivot Dock Tool system compatible, under the top tube and bottom bracket
- Featuring the easy to find UDH rear derailleur hanger for peace of mind when traveling
Tech Specs
| Build Level | RIDE |
| Build Kit Name | Ride Eagle 70/90 |
| Frame | LES SL |
| Fork | Fox Performance Stepcast 32 29", 44mm offset, GRIP - 100mm |
| Headset | Pivot Precision Sealed Integrated Cartridge |
| Rear Derailleur | Sram Eagle 90 Mechanical Transmission 12-Speed |
| Cassette | Sram XS-1270 Eagle Transmission 10-52t |
| Shifter | Sram Eagle 90 Mechanical Transmission 12-Speed |
| Brakes | Sram DB8 Stealth 4-piston |
| Crankset | Sram Eagle 70 DUB 32t |
| Handlebar | Phoenix Race Low Rise Aluminum - 780mm |
| Grips | Phoenix Factory Lock-On |
| Stem | Phoenix Team XC/Trail - 60mm |
| Seatpost | Phoenix Race Aluminum |
| Saddle | Phoenix WTB Race Volt (Narrow Width) |
| Wheels | DT Swiss X1900 w/ DT Swiss 370 hub, 25mm - 29" 15x110 F/12x148 R |
| Tires | Maxxis Ardent Race 29" x 2.2" TR, EXO, 120 TPI Maxxis Ardent Race 29" x 2.2" TR, EXO, 120 TPI |
| Rotors | Sram Centerline 6-bolt - 160mm Sram Centerline 6-bolt - 160mm |
| Chain | Sram Eagle 70 Flattop 12-Speed |
Product Identifiers
| Brand | Pivot Cycles |
| Type | Bicycle |
| SKU | 00LSLV229AE79--BLRLGSTDHN |
| UPC | 196338302562 |
| MPN | — |
Dominant Speed
Rip through the field with dominance usually reserved for fighter jets and bullet trains. The LES SL's modern, progressive geometry and innovative carbon science provides the ideal vertical compliance and liveliness to launch you at the starting line and propel you late in the race.
Les Is More
The LES is more of everything you want and need in an ultra-lightweight hardtail: performance, compliance and speed. Designed to achieve one of the lightest production hardtail frames in the world at just over 800 grams for a medium; the LES SL's featherlight status is the result of years of research. In that regard, the LES is also less: less weight, less resistance, fewer unnecessary grams.
The Fastest Hardtail We've Ever Built
The new LES SL’s geometry features longer reaches and a slacker head angle, leading the pack in a new era of racing hardtails; one that brings a heightened level of capability and aggression to the XC category.
Geometry
| XS | SM | MD | LG | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Seat Tube Length (C-T) | 35.5 cm | 39.5 cm | 42.0 cm | 47.0 cm | 51.0 cm |
| Top Tube Length (Eff.) | 56.5 cm | 59.2 cm | 62.0 cm | 63.8 cm | 66.8 cm |
| Head Tube Length | 8.5 cm | 9.0 cm | 10.0 cm | 11.0 cm | 13.0 cm |
| Head Tube Angle | 68 | 68.5 | 68.5 | 68.5 | 68.5 |
| Seat Tube Angle (Eff.) | 75 | 74.5 | 74.5 | 74.5 | 74.5 |
| Chain Stay Length | 42.9 cm | 42.9 cm | 42.9 cm | 42.9 cm | 42.9 cm |
| Bottom Bracket Height | 31.0 cm | 31.0 cm | 31.0 cm | 31.0 cm | 31.0 cm |
| Bottom Bracket Drop | 6.4 cm | 6.4 cm | 6.4 cm | 6.4 cm | 6.4 cm |
| Standover Height | 60.7 cm | 64.9 cm | 68.4 cm | 71.1 cm | 74.8 cm |
| Wheelbase | 108.6 cm | 110.3 cm | 113.2 cm | 115.0 cm | 118.3 cm |
| Stack | 59.4 cm | 60.1 cm | 60.1 cm | 62.0 cm | 63.8 cm |
| Reach | 40.0 cm | 42.0 cm | 44.5 cm | 46.0 cm | 48.5 cm |