
1 / 2
LeattType: Helmets




Leatt MTB AllMtn 4.0 Men Helmet
SKU: H850538-03-SUPC: 6009554003059
$219.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Leatt MTB AllMtn 4.0 Men Helmet is engineered to reduce brain acceleration during impacts. The helmet features 360° Turbine Technology that reduces peak brain acceleration by up to 30% at impact speeds associated with concussion and reduces peak brain rotational acceleration by up to 40%. This helmet prioritizes ventilation with 18 strategically placed vents optimized for riding and effective even at low speeds. The lightweight polymer shell is paired with an adjustable visor that includes a breakaway function for rotational impact force reduction. A Fidlock magnetic closure system and sunglasses dock port provide convenient, secure storage and easy operation. The inner construction features in-molded EPS and EPO impact foam for superior energy absorption, combined with a moisture-wicking, breathable, anti-odor and washable inner liner. The helmet is certified to AS/NZS 2063:2008, EN1078, and CPSC 1203 standards.
Highlights
- Lightweight Polymer shell
- Sunglasses dock port for easy, secure storage
- Fidlock magnetic closure system
- 360° Turbine Technology
- Reduced peak brain acceleration by up to 30% at impact speeds associated with concussion
- Reduces peak brain rotational acceleration by up to 40%
- Adjustable visor with breakaway function for rotational impact force reduction
- Maximized ventilation with 18 vents
- Moisture wicking, breathable, anti-odor and washable inner liner
- In-molded EPS + EPO impact foam for superior energy absorption
- Plastic Free Recyclable Packaging
Tech Specs
| Weight | From 430g (0.95 lbs) |
| Certifications | AS/NZS 2063:2008, EN1078, CPSC 1203 |
| Size S | 51-55cm (20-21 5/8") |
| Size M | 55-59cm (21 5/8-23 1/4") |
| Size L | 59-63cm (23 1/4-24 3/4") |
| Color | Stealth, Titanium |
| Size | S, M |
| e-Bike approved | No |