
Industry NineType: Wheels




Industry Nine Solix SL i9 65 Wheel Front and Rear 700C / 622 Holes: F: 24 R: 24 F: 12mm R: 12mm F: 100 R: 142 Disc Center Lock Shimano Road 11 Set
SKU: H042054-01-700UPC: 197769537493
$2,265.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Axle Type | F: 12mm R: 12mm |
| Freehub Body | Shimano Road 11 |
| Hub Model | Solix SL |
| Hub Spacing | F: 100 R: 142 |
| Position | Front and Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 65mm |
| Rim Drilling | F: 24 R: 24 |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | i9 65 |
| Spoke Type | CX-Ray Straight Pull |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1530g |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
Product Identifiers
| Brand | Industry Nine |
| Type | Wheels |
| SKU | H042054-01-700 |
| UPC | 197769537493 |
| MPN | B-W3CH2CBBBKB1 |