
Industry NineType: Wheels




Industry Nine 1/1 GRCX Wheel Rear 700C / 622 Holes: 28 12mm TA 142mm Disc Center Lock Shimano HG 11
SKU: H041898-02-700UPC: 197769285349
$460.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano HG 11 |
| Hub Model | I9 1/1 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim External Width | 28.5mm |
| Rim Internal Width | 24.5mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | GRCX |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 925g |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
Product Identifiers
| Brand | Industry Nine |
| Type | Wheels |
| SKU | H041898-02-700 |
| UPC | 197769285349 |
| MPN | B-W0CCRBBBXB1 |