
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Frameset




Hightower Frame CC
SKU: 68-25312-2-865-7199UPC: 192219486918
$4,049.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Hightower is an all-terrain trail bike, for mountains or local loops. 29" wheels and a full suspension carbon frame with 150mm travel. Big on wheels, short on fuss, this is the pinnacle of go-anywhere-anytime bikes. A balance of travel, wheel size and attitude makes this a true MTB for modern mountain biking. Whether that includes the rarefied air of the alpine or just local trailheads, built and burly trails or sublime natural singletrack, the Hightower is an all-terrain thriller.
Tech Specs
| Frame Material | CC Carbon |
| Frame Travel | 150mm |
| Front Travel | 160mm |
| Wheel Size | 29" |
| Weight | 6.84 lbs (3.1 kg) |
| Suspension System | VPP™ |
| Bottom Bracket Shell | BSA 73mm |
| Rear Brake Mount | 180mm post mount |
| Chainline | 55mm |
| Derailleur Hanger | UDH Compatible |
| Shock Length | 230x57.5mm |
| Fork Compatibility | 160mm with 44mm offset |
| Headset | IS 41/28.6 IS 52/40 |
| Max Chainring Size | 34t (optimized for 32t) |
| Max Rotor Size | 223mm |
| Max Tire Clearance | 29" x 2.5" |
| Front Spacing | 15x110mm |
| Rear Spacing | 12x148mm |
| Rear Travel | 150mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Shock Bushing Size Front | 40x10mm |
| Shock Bushing Size Rear | 30x8mm |
| Shock Stroke | 57.5mm |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Chainguide Compatibility | ISCG-05 |
| Flip Chip | High/Low geometry adjustment |
| Glovebox | Integrated storage |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Frameset |
| SKU | 68-25312-2-865-7199 |
| UPC | 192219486918 |
| MPN | — |