
Santa Cruz BicyclesType: Hardtail XC Bike




Highball X0 AXS RSV
SKU: 58-25258-350-2-832-001502UPC: 192219432694
$7,899.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our flagship hardtail XC bike. 29" wheels and a carbon frame designed to be a race thoroughbred. When the trail (or the competition) calls for the direct drive efficiency that only a hardtail can offer, the Highball is the choice. It looks straightforward but that belies the high-tech features and design hidden within. This is a modern take on the simple machine that many still choose to put battery acid in their thighs and fire in their lungs in order to conquer something. Whether you're chasing medals, personal demons, or just some riding buddies, this is a hardtail you'll be happy to log long hours upon.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 0mm |
| Front Travel | 100mm |
| Wheel Size | 29" |
| Weight | 22.37 lbs (10.15 kg) |
| Fork | RockShox SID SL Ultimate |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Wheels | Reserve 28|XC Carbon |
| Seat Post Diameter | 27.2mm |
| Bottom Bracket | BSA threaded |
| Head Tube Angle | 67° |
| Seat Tube Angle | 73.5° |
| Chainstay Length | 426mm |
| BB Height | 313mm |
| BB Drop | 60mm |
| Max Tire Clearance | Varies by tire and rim model |
| Front Spacing | 100mm |
| Rear Spacing | 142mm |
| Rear Axle | 12x142mm |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | 3 positions |
| Dropper Post Compatible | Yes |
| Chain Guide Compatible | Yes |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Hardtail XC Bike |
| SKU | 58-25258-350-2-832-001502 |
| UPC | 192219432694 |
| MPN | — |