
Santa Cruz BicyclesType: Hardtail Mountain Bike




Highball S 2024
SKU: 58-24257-109-2-804-005701UPC: 192219473840
$3,199.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our flagship hardtail XC bike. 29" wheels and a carbon frame designed to be a race thoroughbred. When the trail (or the competition) calls for the direct drive efficiency that only a hardtail can offer, the Highball is the choice. It looks straightforward but that belies the high-tech features and design hidden within. This is a modern take on the simple machine that many still choose to put battery acid in their thighs and fire in their lungs in order to conquer something. Whether you're chasing medals, personal demons, or just some riding buddies, this is a hardtail you'll be happy to log long hours upon.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C |
| Wheel Size | 29" |
| Suspension Fork | RockShox Sid SL Select+ |
| Fork Travel | 100mm |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle |
| Crankset | SRAM GX Eagle |
| Cassette | SRAM GX Eagle |
| Shifter | SRAM GX Eagle |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket | Not specified |
| Chain | Not specified |
| Brakes | Not specified |
| Front Brakes | Not specified |
| Rear Brakes | Not specified |
| Handlebars | Not specified |
| Stem | Not specified |
| Seatpost | 27.2mm diameter, dropper post compatible |
| Saddle | Not specified |
| Weight | 10.51 kg (23.17 lbs) |
| Head Tube Angle | 67° |
| Seat Tube Angle | 73.5° |
| Chainstay Protector | Included |
| Downtube Protector | Included |
| Water Bottle Mounts | 3 bottle capacity |
| Rear Axle | 12x173.7mm |
| Derailleur Hanger | SCB UDH (Universal Derailleur Hanger) |
| Seat Clamp Diameter | 31.8mm |
| Designed For | XC Racing |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Hardtail Mountain Bike |
| SKU | 58-24257-109-2-804-005701 |
| UPC | 192219473840 |
| MPN | — |