
Santa Cruz BicyclesType: Hardtail Mountain Bike




Highball R 2024
SKU: 58-24257-106-2-804-001301UPC: 192219367392
$2,649.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our flagship hardtail XC bike. 29" wheels and a carbon frame designed to be a race thoroughbred. When the trail (or the competition) calls for the direct drive efficiency that only a hardtail can offer, the Highball is the choice. It looks straightforward but that belies the high-tech features and design hidden within. This is a modern take on the simple machine that many still choose to put battery acid in their thighs and fire in their lungs in order to conquer something. Whether you're chasing medals, personal demons, or just some riding buddies, this is a hardtail you'll be happy to log long hours upon.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Wheel Size | 29" |
| Suspension Fork | RockShox Sid SL Base |
| Fork Travel | 100mm |
| Drivetrain | SRAM NX Eagle |
| Crankset | SRAM NX Eagle |
| Cassette | SRAM NX Eagle |
| Brakes | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Mount | Post Mount |
| Seat Tube Angle | 73.5° |
| Head Tube Angle | 67° |
| Bottom Bracket Shell | PF92 |
| Rear Spacing | 12x173.7mm |
| Front Spacing | 15x110mm |
| Seat Clamp Diameter | 31.8mm |
| Seat Post Diameter | 27.2mm |
| Dropper Post Compatible | Yes |
| Chain Guide | OneUp Compatible |
| Water Bottle Mounts | 3 |
| Weight (S) | 11.27 kg (24.84 lbs) |
| Geometry - S Reach | 415mm |
| Geometry - S Stack | 596mm |
| Geometry - S Wheelbase | 1119mm |
| Geometry - M Reach | 440mm |
| Geometry - M Stack | 605mm |
| Geometry - M Wheelbase | 1145mm |
| Geometry - L Reach | 460mm |
| Geometry - L Stack | 614mm |
| Geometry - L Wheelbase | 1169mm |
| Geometry - XL Reach | 490mm |
| Geometry - XL Stack | 633mm |
| Geometry - XL Wheelbase | 1207mm |
| Recommended Use | XC Racing |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Hardtail Mountain Bike |
| SKU | 58-24257-106-2-804-001301 |
| UPC | 192219367392 |
| MPN | — |